1. Коя от следните думи не е синоним на останалите? закален; кален; издръжлив; изпипан.
2. Коя от следните думи не е синоним на останалите? обобщение; синтез; съобщение; резюме.
3. Коя от следните думи не е синоним на останалите? ритъм; такт; отмереност; риторичност.
4. Синоним на думата сатира не е: изобличение; разобличение; показване; демаскиране.
5. Какви са подчертаните думи в следното изречение: „Където ходи, и злато по него върви”(Поговорка)? омоними; пароними; синоними; антоними.
6. В коя от двойките думите са синоними? припев / рефрен; очарование / разочарование; знание / незнание; ред / безредие.
7. В коя от двойките думите не са синоними? приготовление / подготовка; обмяна / размяна; отблъсквам / привличам; бос / босоног.
8. Какви са подчертаните думи в следното изречение: „По-добре пръв в село, отколкото последен в града.” (Поговорка)? синоними; антоними; омоними; пароними.
9. В коя двойка думите са антоними? дефиниция / определение; дял / част; плач / смях; скука / досада.
10. В коя двойка думите не са антоними? широчина / ширина; комедия / трагедия; леснотия / мъчнотия; минус / плюс.
11. Кой от изредените варианти е пароним на подчертаната дума в изречението:„В килията влезе висок, сух старец с величествена осанка и бяла брада, която стигаше чак до пояса.”(Стоян Загорчинов)? вид; нюанс на външността; изглед; нито един от посочените по-горе варианти.
12. В коя двойка думите не са пароними? понеже / защото; парадирам / пародирам; претъпквам / притъквам; параметър /периметър.
13. Какви са помежду си подчертаните думи, в зависимост от лексикалното им значение, в следния текст? Той беше един образован човек, с големи способности. Тя беше интелигентна и можеше да се разговаря с нея за всичко. Ето, човек се среща тука с хора просветени, които умеят да съдят и критически се отнасят към всичко. (в.„Труд") синоними; пароними; дублети; омоними.
14. Какво означава думата усещане? усилване; чувство; ускорение; усилие.
15. Какво означава думата устременост? установеност; насоченост; успоредност; усърдност.
16. Заменете подчертаните думи в следното изречение: Той се кълнеше в душата си при първа възможност да убие Стефчова, причинителя на толкова нещастия. (Ив. Вазов) .
Кое от съчетанията е най-подходящо? виновника за; създател на; инициатора на; инспиратора на.
17. Какви са помежду си подчертаните думи в зависимост от лексикалното им значение в изречението: "Този дом не е мой, а на всеки, който има нужда от подслон."? контекстови антоними; контекстови синоними; варианти; антоними.
18. Какви са помежду си подчертаните думи в зависимост от лексикалното им значение в следния текст? Чувствах верността на едно същество около мен. Чувах как ходи насам-натам: влиза, излиза, говори, мълчи, плаче и се смее. (в. „Труд") пароними; синоними; антоними; контекстови синоними.
19. Какви са помежду си подчертаните думи в зависимост от лексикалното им значение в следното изречение:"Има усмивки различни:/ и комични и трагични./ Някои са типични, / други пък - епизодични". (Т. Нейков)? пароними; омоними; синоними; антоними.
20. Какви са подчертаните думи в следното изречение: Преди да измиеш хубаво зъбите си с паста, няма да ти дам да си хапнеш от шоколадова паста. пароними; антоними; омоними; сродни.